"אם יוצאים מגיעים למקומות נפלאים"
ד"ר סוס

שנה חדשה

רשימות, רשימות, רשימות
מה התפקיד שלהן בחיים שלנו? האם הן מעודדות אותנו לעשיה או או מדכאות אותנו? האם אנחנו עומדים בהן או סוחבים אותן משנה לשנה?
בשבילי לרשימה יש מספר תפקידים:
סדר – מה אני צריך לעשות? זו יכולה להיות רשימת מכולת, זו יכולה להיות רשימת מטלות בבית וזו יכולה להיות רשימה לשנה החדשה
קו גבול – בין היום למחר, בין המקרר הריק בבית לזה שיתמלא במהרה, בין העבודה שצריכה להיכתב, הטלפון שצריך להיעשות או ערימת הבגדים שצריכה להתקפל (לא, היא לא תתקפל מאליה). וכמובן בהחלטות ומטלות יותר משמעותיות בחיים כמו האהובה עלינו: מחר מתחילים… כל אחד ישלים בעצמו.
תהליך לידה – על מנת שהחלטה או מטלה כל שהיא תצא מהכוח אל הפועל צריך ללדת אותה ולידה זה תהליך, תהליך שיש בו מספר שלבים מהותיים:

מעבדות לחירות – מבט פיזי

שבוע שעבר ראיתי  זוג זקנים הולכים ברחובות תל אביב, הזקן שיערו מלא, גופו בריא וזקוף, האשה כפופה, כפופה מהמתניים, פניה אל הקרקע, שניהם הולכים בהליכה נמרצת. שאלתי את עצמי, מעניין מה כופף את האשה הזו? מה עבר עליה בחייה שכופף את גבה בצורה כל כך משמעותית ושונה ממצבה הטבעי הבריא?

להכניס אור לחיינו

"אור קטן מגרש חושך גדול" אבל איך מכניסים אור קטן לחיים שלנו? חשבתי על ארבע דוגמאות ודימויים  שיעזרו לענות על השאלה הזו:
ידידה טובה שלי, פסיכותרפיסטית גופנית בעצמה ומנחת סדנאות: "לרזות מחוץ לקופסה" פיתחה שיטה מדהימה להרזיה, שיטה אמיתית, עמוקה שנובעת מתוך הקשבה לגוף. ביקשתי ממנה לתת לי כמה טיפים שגם אני אוכל להסיר ק"ג או שניים.

מהי ארומתרפיה? מהם פרחי באך?

מה זה טיפול הוליסטי?

אולם כדורסל מלא ארגזים

לפעמים כשאני מחלק דף עבודה בכיתה וכל תלמיד עומד בפני עצמו, מתחילה להתקהל מקהלה של קול אחד: "יהונתן", קורא תלמיד אחד ואז עוד "יהונתן" קוראת תלמידה שניה והמקהלה מתגברת: "אני לא מבין, תבוא לעזור לי, אני לא עושה את הדף הזה, מה זה, בכלל לא למדנו את זה…" ועוד יהונתן ועוד יהונתן ואז כל הכיתה נעלמת ואני נמצא בחדר ילודים עם טורים טורים של עריסות ובכולן בוכים תינוקות: "תראה אותי, תראה את הקושי שלי, תראה את הצרכים שלי, תראה אותי…".

האפשרות האחרת חלק ב'

בטור הקודם התחלתי לענות על השאלה האם קיימת אפשרות להשתמש ברפואה הטבעית עד להחלמה מלאה? לא כאמצעי עזר, לא להקלה אלא להחלמה מלאה. והתחלתי לפרט מה הרפואה הטבעית מציעה. טור המשך זה ממשיך ומעלה את שיטות הטיפול הנוספות הגלומות ברפואה הטבעית. אני ממליץ, בשביל הרצף, לחזור ולקרוא את שתי הפסקאות האחרונות בטור הקודם.

האפשרות האחרת חלק א'

לפני פסח הייתי במילואים באיזור מנשה (זו לא בדיחה יש באמת איזור כזה בארץ). אלו היו המילואים האחרונים שלי ורציתי לתת משהו לפלוגה איתה ביליתי במהלך העשרים שנה האחרונות. משהו מעבר לתעסוקה השוטפת. אז פתחתי קליניקה במשרד מ"פ והצעתי טיפולים במחיר סמלי שגם הוא ילך כתרומה לקופת הפלוגה. וכך חיילי הפלוגה נהנו מעבר למעצרים, סיורים, מיפויים וכדו' גם ממגוון הטיפולים שאני מציע. ועם הטיפולים עלתה השאלה. השאלה, בה"א הידיעה: האם זה עובד? שאלה שאני נתקל בה דווקא אחרי טיפולים, דווקא ממטופלים שנהנו בטיפול, שהרגישו שמשהו קרה, שמשהו השתנה, שהם באופן מפתיע מרגישים יותר טוב. דווקא שם מתעוררת השאלה הזו ביתר שאת ממקום מאמין ולא ממקום ספקני ומזלזל: האם זה עובד?

עולם מופלא של גוף ונפש

"לפני כשבועיים התחילו לי כאבים באיזור האגן והגב התחתון, פעם בימין ופעם בשמאל. לא כאבים עזים, לא משהו שמגביל או משכיב אותך למיטה, אבל כאב נוכח, מציק. בתחילת השבוע התחיל לי טיק בעין, מין קפיצות קטנות בעין שמאל למטה. ניסיתי להרגיע אותן עם היד אך ללא הועיל, הן באו והלכו, חשבתי שזה אולי ממתח וקיוויתי שזה יעבור בקרוב. היום בבוקר התחילה לי צריבה במתן שתן, בהתחלה חשבתי חטפתי איזו דלקת בדרכי השתן, שוב לא משהו משבית אבל צריבה מציקה ומין תחושה כזו שכל הזמן יש לי פיפי, אחר הצהריים זה הגיע…"