בטור הקודם התחלתי לענות על השאלה האם קיימת אפשרות להשתמש ברפואה הטבעית עד להחלמה מלאה? לא כאמצעי עזר, לא להקלה אלא להחלמה מלאה. והתחלתי לפרט מה הרפואה הטבעית מציעה. טור המשך זה ממשיך ומעלה את שיטות הטיפול הנוספות הגלומות ברפואה הטבעית. אני ממליץ, בשביל הרצף, לחזור ולקרוא את שתי הפסקאות האחרונות בטור הקודם.

חומץ: ואני כבר רואה איך הגבות מתרוממות והפנים לובשות פני פליאה, זילזול הפתעה: חומץ?! כן חומץ! הרפואה הטבעית טומנת אינסוף הפתעות בחובה והמפגש האישי שלי עם חומץ היה אחד מהם. גם במקרים בהם כבר שום מוריד חום לא עזר, החומץ עשה פלאים, שלא לדבר על זה שהוא טבעי. אז מה עושים: טובלים זוג גרביים בחומץ טבעי (וטבעי בלבד), סוחטים ומלבישים על רגלי הילד, התינוק ואף המבוגר והחום יורד צ'יק צ'ק. ואפילו מצאתי מחקר רפואי שפורסם ב- "International Journal of Nursing Science" ב-2012 שמצא כי שימוש בחומץ הוריד בממוצע 2.5 מעלות תוך שעתיים!
שטיפות מלח: לוקחים חצי כוס מים חמימים (לא רותחים!) מערבבים חצי כפית מלח, טועמים לראות שהטעם נסבל. משכיבים את הילד (לפעמים צריך אסרטיביות) ומטפטפים חצי פיפטה לכל נחיר. הילד נשאר לשכב עוד כדקה. מי המלח מייבשים את הנזלת, מחטאים את דרכי הנשימה ו"מטיילים" להם בסינוסים ובבית הבליעה. לאחר כדקה מושיבים את הילד ומקנחים את האף. אפשר לחזור על התהליך עד לקבלת נשימה נקיה. זו מתנה לילד לאורך היום בכלל ובפרט בשעת השינה.
מפזר אדים חם: אחרי שכל עם ישראל זרק את מפזרי האדים שלו בגלל איזו כתבה בערוץ 2. אפשר לחזור לבוידעם או לחנות כתר הקרובה ולקנות מפזר אדים חם. היתרון של המפזר אדים החם הוא שפעולתו יותר טובה משל המפזר אדים הקר כי האדים החמים מעבר ללחלוח האויר מרחיבים את כלי הנשימה ובנוסף רתיחת המים עושה סטריליזציה למפזר אדים נגד כל מיני חיידקים וכתבות בערוץ 2. שמים את המפזר על הרצפה במקום שהוא לא מעבר, סוגרים את החלון ובדלת משאירים פתח צר ולאט לאט אפשר לשמוע את הנשימות של הקטנטנים נרגעות ואת השיעולים נעלמים. רצוי להסביר לילדים על נוכחות המפזר ושאין לגעת בו. אפשר להוסיף למפזר (ברוב המפזרים יש מקום מיועד לכך) שמנים אתריים בהתאם למחלה הקיימת.
חליטת דבש ולימון: אני יודע שקיימות ורסיות רבות לחליטה הזו וגם אני מכיר כמה ואף משתמש בהן אך הנפוצה והאהובה עלי ביותר היא הפשוטה: מרתיחים מים, מוסיפים כף נדיבה של דבש וחצי+ לימון ומערבבים. עדיף שתחכו קצת שיתקרר מאשר שתמהלו במים קרים כדי לשמור על איכות החליטה. על מנת שהחליטה תעשה את עבודתה לדבש וללימון צריכה להיות נוכחות ולכן צריך לשים אותם בנדיבות. אם אתם רוצים לשים את החליטה בבקבוק לתינוק, כדאי שתסננו את החליטה לפני כי חתיכות הפרי סותמים כל הזמן את הבקבוק ומתסכלים את הפעוט. מניסיון, חליטה כזו מרפא את רוב דלקות הגרון גם אלו שהרופא כבר המליץ על אנטיביוטיקה.
שמנים אתריים: שמנים אתריים הם מיצוי של המתנות שנתן לנו הטבע. יש מגוון עצום של שמנים אתריים והם עונים על מגוון כמעט אינסופי של מחלות ובעיות, כרוניות ואקוטיות. מידע רב ניתן למצוא באינטרנט ואפשר גם ליצור איתי קשר דרך האתר לשאלות ספציפיות. באופן כללי מבלי ליצור תערובות מורכבות מדי: רבנסרה מתאימה למחלות בדרכי הנשימה. לבנדר להרגעה כללית. מרווה רפואית היא אנטי דלקתית. אלו בעיקר השמנים בהם אני משתמש. איך? 2 – 3 טיפות באמבטיה, או במפזר אדים החמים, או במריחה, או טיפה על הכרית או הבגד. לדוגמה: אפשר לטפטף כמה טיפות רבנסרה על בית החזה מלפנים ומאחור ולעסות בעדינות בתנועות פתיחה מהפנים לחוץ. את כל השמנים לעיל אפשר למרוח ישירות על הגוף אך יש ילדים רגישים יותר ויש פחות.
מים מים מים: מים כמו מנוחה לעיל הם הכרחיים להחלמה של הילד. תחת חום הילד מאבד נוזלים והוא חייב להחזיר אותם לגוף. תחושת החולי מתבטאת במקרים רבים בחוסר תיאבון וצימאון, וזה עלול לגרום אפילו להתייבשות. לכן יש להקפיד על שתייה מרובה. כמו כן שתייה מרובה יכולה להקל על שיעול וליחה, שכן היא הופכת את הליחה לצמיגה פחות, מקלה בכך על הניידות שלה ומסייעת בהוצאתה מהגוף. חליטה כמו החליטה לעיל או חליטות צמחים אחרות יכולות לשמש תחליף למים. תה לא.
להחליף: להחליף מצעים, לעשות אמבטיות/מקלחות, להחליף פיג'מות והכי חשוב להחליף את האוויר בבית. גם בלילה אפשר להשאיר חרך/חלון פתוח, לאו דווקא בחדר של הילדים אך ביום זו חובה, לפתוח את החדר שהם ישנו ולאוורר אותו. כמובן בלי להשתגע, הכל בגבולות הקור (במקום קר אף פתיחה מועטת של מספר דקות מספקת). תאמינו או לא, יש הממליצים אף לצאת עם ילדים חולים לטיול בחוץ, לבושים היטב כמובן.
רופא: כן, רופא. גם אנחנו הולכים לרופא. למה? כי לרפואה המערבית יש כלי אבחנה טובים. למה עוד? להיות רגועים. אני רואה ברפואה המערבית עוד אבן דרך, עוד פרק בסיפורה של המחלה, בסיפורו של המטופל, פרק הכרחי (במיוחד בסיפורים/מקרים לא מוכרים) אז הולכים לרופא לבדוק מה יש לו ואחר כך הולכים למרפא הטבעי על מנת לטפל בזה.
אמצו לכם מרפא טבעי: אחת המתנות הגדולות של כישורי הטיפול שלי היא לתת רפואה לילדים שלי. רפואת הנפש ורפואת הגוף. במהלך המחלה המשולשת האחרונה של ילדיי טיפלתי בכל אחד מהם פעם אחת ביום ברפלקסולוגיה, ברייקי ואף הכנתי להם תמציות של פרחי באך. אבל זה אני. אתם יכולים לתת לעצמכם קורס מתנה ברפלקסולוגיה או לעבור סדנה לטיפול רפלקסולוגי במחלות (סדנה שכבר העברתי מספר פעמים בעבר) או לאמץ לכם מרפא טבעי. כמו שיש לכם רופא ילדים שבחרתם כך ביחרו לכם מטפל ברפואה טבעית. הילד חולה, הולכים לרופא לבדוק מה יש לו ואחר כך הולכים למרפא הטבעי על מנת לטפל בזה. חלק מהשיטות ברפואה טבעית מתמחות ברפואה מחזקת, חלק מהשיטות מתמחות ברפואה כרונית וחלק מהשיטות מתמחות ברפואה אקוטית וחלק (מעטות) בכולן. וכאן יש לכם את האפשרות לבחור גם את השיטה וגם את המטפל/ת שלשמחתי הולכים ומתרבים ויש בהם טובים ומצויינים. אל תתייאשו אחרי פעם או פעמיים. גם חלק מהרופאים טועים (עד היום כואב לי המרפק בגלל אורטופד שלא זיהה שיש לי שבר במרפק). חפשו באינטרנט, התייעצו עם חברים ואתם מוזמנים גם להתייעץ איתי ולכתוב לי. וכמובן במידה והמחלה באה, הולכת וחוזרת לרפואה הטבעית יש תפקיד סופר משמעותי בטיפול בשורש הבעיה ולא בסימפטומים שלה. בקיצור אמצו לכם מטפל ברפואה טבעית או היו כאלה בעצמכם!

אם נחזור לשאלה הראשונית אז עכשיו התשובה יותר ברורה: קיימת אפשרות אחרת! הרפואה הטבעית יכולה לתת מענה עד להחלמה מלאה במגוון מחלות אקוטיות (וכמובן כרוניות). אם תשאלו לדעתי בכולן. הדרך יכולה להיות יותר ארוכה אך כמאמר סיפורו של רבי עקיבא זו תהיה דרך ארוכה שהיא קצרה.