רשימות, רשימות, רשימות
מה התפקיד שלהן בחיים שלנו? האם הן מעודדות אותנו לעשיה או או מדכאות אותנו? האם אנחנו עומדים בהן או סוחבים אותן משנה לשנה?
בשבילי לרשימה יש מספר תפקידים:
סדר – מה אני צריך לעשות? זו יכולה להיות רשימת מכולת, זו יכולה להיות רשימת מטלות בבית וזו יכולה להיות רשימה לשנה החדשה
קו גבול – בין היום למחר, בין המקרר הריק בבית לזה שיתמלא במהרה, בין העבודה שצריכה להיכתב, הטלפון שצריך להיעשות או ערימת הבגדים שצריכה להתקפל (לא, היא לא תתקפל מאליה). וכמובן בהחלטות ומטלות יותר משמעותיות בחיים כמו האהובה עלינו: מחר מתחילים… כל אחד ישלים בעצמו.
תהליך לידה – על מנת שהחלטה או מטלה כל שהיא תצא מהכוח אל הפועל צריך ללדת אותה ולידה זה תהליך, תהליך שיש בו מספר שלבים מהותיים:
מחשבה: עולה לי רעיון לראש
הבעה: בעל פה או בכתב
הכנה: התארגנות מעשית
מעשה: ביצוע הרעיון
אני לא קבליסט גדול (סבא שלי דווקא היה) אך על פי הקבלה מי שהגה את השלבים האלו הוא לא פחות מבורא עולם בתהליך שנקרא: אבי"ע – אצילות, בריאה, יצירה, עשיה.
הרשימה מתחברת אצלי לעולם ההבעה, אני מעלה את הרעיון על הכתב, הרעיון שעד כה היה בגדר מחשבה, אידיאה, שטף של נוירונים בראש הופך להיות יותר ממשי, יותר מוחשי, אני כותב אותו, אני מסתכל עליו והוא עלי, יש לו צורה, אני יכול להוסיף לו גם צבע ואני פותח לו פתח ביקום. היקום הגשמי והיקום הרוחני.
הצלחה – אחד השלבים הכי ממלאים ומהנים ברשימה הוא לעשות √. אני לא אוהב לעשות קו, למחוק את המשימה, אני אוהב לראות אותה ואת ה √ שמתנוסס לידה, סמל מאמץ, סמל לעמידה ביעד, סמל לביצוע, סמל להצלחה, סמל למוטיבציה. אפשר גם לצבוע את המטלות שביצעתם בצבע שישמח אתכם. צבע כזה שמעלה לכם חיוך על הפנים.
שנה חדשה בפתח, שנה שטומנת בחובה את האפשרות לחשבון נפש, את האפשרות לבחירות חדשות, החלטות חדשות, משימות חדשות ו… רשימה חדשה.
אך בשביל שאותה רשימה לא תיהפך לרשימת תסכול , כישלון וכאב אני מוסיף לתהליך ההיריון עוד שני שלבים מהותיים: רגש ורצון.
רצון – ביסוד הרשימה עומד הרצון שלי, שאותו צריך לברר ולצרף, שיהיה אותנטי, שיהיה מובדל והכי חשוב שיהיה שלי. זהו תהליך בפני עצמו, השלב הכי חשוב בהיריון, שלב הבחירה!
לא מה אני צריך, מה אני חייב, מה אמרו לי, אלא מה אני רוצה. את ההבדל מרגישים בגוף. תנסו לומר לעצמכם: "אני צריך להתחיל דיאטה"  או "אני חייב להתחיל דיאטה" או "אני רוצה להתחיל דיאטה" ואחרי כל אמירה, תבדקו את התחושה בגוף. רשימה לשנה החדשה, ליום הולדת מורכבת מרצונות בלבד.
רגש – לשלבי ההיריון לעיל אחרי שלב המחשבה אני מוסיף את שלב הרגש. הרגש מגיע טרום ההחלטה ולאחריה.
טרום ההחלטה, אצלי, החלטה שהיא רציונלית בלבד ברוב הפעמים נופלת. למה? כי החיים מלאים רגש. אנחנו לא מחשבים או רובוטים והתלאות, התהפוכות והמכשולים בחיינו הם ברובם רגשיים. לכן שאני מאמץ החלטה אני טוען אותה רגשית ובשעה שאני טוען אותה רגשית לרוב היא גם עונה על הגדרת הרצון לעיל (ופחות על הגדרת צריך או חייב או אמרו לי).
אחרי ההחלטה, אני בודק מה אני מרגיש עם ההחלטה החדשה שלי? אני קורא את המטלה/החלטה ובודק מה אני מרגיש. אני משאיר רק החלטות שעוררו בי רגשות חיוביים, רגשות של שמחה, סיפוק, סקרנות, אומץ, שלווה. רגשות שהרבה פעמים מתלוות לתחושות פיזיות כמו עונג, שחרור, התרחבות ועוד. הסתכלתם על ההחלטה והיא מעלה בכם חיוך שמתחיל בלב ומסתיים בפה, לקחתם החלטה טובה.
מניסיון ככל שתקדישו יותר תשומת לב בשלב המכין הסיכוי שתבצעו את הרשימה גדול יותר. שלב נוסף בתשומת הלב הוא בהכנת הרשימה, אשתי לא מזמן הכינה בריסטול יפייפה עם המטלות שלה לשנה החדשה, בריסטול צבעוני יצירתי, עמוס בגזרי עיתונים מתאימים, ממש יצירת אומנות, ויצירת האומנות הזו תלויה אצלנו בחדר השינה.
אני את הרשימה שלי הדפסתי במספר עותקים, קישטתי אותה ותליתי במספר מקומות שאני נוהג לבלות בהן בבית. מכיוון שהרשימה נטענה בהרבה רגש חיובי אז היא לא מציקה לי, זו רשימת אהבה. האהבה שלי לעצמי!
אז שתהיה לך שנה טובה וברוכה, שנה של הצלחה ושפע. ובהצלחה עם הרשימה.
אתם מוזמנים לשתף ולהתייעץ

שנה טובה

י.י.ה